•  0911 947 947
 •  info@sauna.sk
 • Výdajné miesto pre osobný odber: Vajnorská 140, Bratislava
 • Výdajné miesto na osobný odber PO-PIA: 8:00 - 15:30
 •  DOPRAVA ZDARMA NAD 200€
Domáca sauna a príslušenstvo na predaj | Sauna.sk
 • 1
 • 2
 • 3
  

Zásady správneho saunovania sa

 • Pridané: 22.12.2021   |   1233 čítaní / zobrazení

Domáca sauna je o jedinečnej príležitosti užívať si chvíle voľna príjemne a zmysluplne, s cieľom zvyšovať fyzickú i psychickú odolnosť organizmu. 

Jedným z najdôležitejších pilierov zdravého životného štýlu je osvojenie si schopnosti zvládať stres. Spôsobov, ako tak urobiť, je viacero. Pomáha hlboké dýchanie, meditácia, všímavosť, vhodný pohyb či pravidelný pobyt v saune. Aj preto je domáca sauna čoraz obľúbenejšia. 

Ak stále váhate, či je sauna pre vás tým pravým a chcete zo saunovania vyťažiť maximum, pozrite sa na benefity a zásady správneho saunovania sa. 

Saunovanie a jeho výhody 

Saunovanie pozná ľudstvo tisíce rokov a jeho účinky sú overené nielen empiricky, ale aj vedecky. Medzi obľúbené a zdraviu prospešné patria fínske sauny, infrasauny a parné sauny.

Fyzické benefity saunovania  

Saunovanie so sebou prináša zmiernenie bolesti pohybového aparátu, najmä bolesti kĺbov a svalov. Výborne uvoľní telo aj po náročnom fyzickom výkone. 

Okrem toho má blahodárny vplyv na kardiovaskulárne zdravie. Podľa jednej zo štúdií, uskutočnenej vo Fínsku, ktorá sledovala po dobu 20 rokov mužov od 42 do 60 rokov, môže saunovanie so sebou prinášať nižšie riziko úmrtia z dôvodu kardiovaskulárnych ochorení. 

Saunovanie sa spája aj so zlepšením niektorých kožných problémov a symptómov pri astme. 

Samozrejme, saunovanie je neodmysliteľne späté s posilnením imunity. Pre podporu obranyschopnosti je však nevyhnutné aj poctivé ochladenie sa. Napríklad vonkajšia sauna je aj o príležitosti využiť na ochladenie po pobyte v saune potok so studenou vodou alebo sneh. 

Pri saunovaní sa pôsobením tepla vyplavujú z tela nežiaduce škodlivé látky. To znamená, že chvíle strávené v saune, podporujú prirodzené detoxikačné mechanizmy ľudského organizmu. 

Psychické benefity saunovania 

Existujú vedecké štúdie, ktoré potvrdili, že pravidelný pobyt v saune znižuje riziko vzniku demencie a Alzheimerovej choroby. 

Čo sa týka psychických benefitov, saunovanie navodzuje pocity pohody a relaxácie, čím pomáha zmierňovať stres a skvalitňovať spánok. 

Zásady saunovania v tradičnej fínskej saune 

Klasikou medzi saunami sú fínske sauny. Ak je vaším snom záhradná sauna a chcete čerpať zo saunovania maximum benefitov, stavte na tradičnú fínsku saunu. 

Hoci je pobyt v saune spätý so škandinávskymi krajinami, obľúbený je po celom svete. Existujú viaceré inštitúcie, ktoré učia ľudí, ako sa správne saunovať. Jednou z nich je The North American Sauna Society. Čo je dôležité? 

13 zásad správneho saunovania sa 

 1. V dostatočnom predstihu pred saunovaním vypite jeden až dva poháre čistej vody a doprajte si krátku sprchu. 

 2. Vojdite na 10 minút do sauny a zahrejte svoje telo bez toho, aby ste pridávali vlhkosť. 

 3. Opäť si doprajte rýchlu sprchu. 

 4. Doplňte tekutiny. 

 5. Vojdite do sauny na približne 10 minút. Tentokrát vytvorte paru vyliatím vody na kamene.

 6. Doprajte si masáž pokožky tradičnou metličkou z vetvičiek brezy, ktorá sa spája s lepším prekrvením a znížením bolesti svalov. 

 7. Dajte si sprchu a pohár vody. 

 8. Po tretíkrát vstúpte do sauny na dobu 10 minút. 

 9. Schlaďte sa v ľadovej kadi alebo studenou vodou zo sprchy. 

 10. Oddychujte. 

 11. Dožičte si pohár vody a ľahké občerstvenie. 

 12. Oblečte sa a odíďte z odpočinkovej miestnosti až vtedy, keď sa prestanete potiť. 

 13.  Počúvajte svoje telo! 

Je sauna vhodná pre všetkých? 

Ak nemáte zdravotné problémy, pobyt v saune je pre vás ideálny spôsob, ako si oddýchnuť a posilniť svoje zdravie. Ak vám nevyhovuje fínska sauna, dobrým riešením je infra sauna, ktorá je pre začiatočníkov oveľa príjemnejšia z hľadiska teploty i vlhkosti. 

Saunovanie by so svojím ošetrujúcim lekárom mali konzultovať ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým či nízkym krvným tlakom. Platí to aj pre tehotné ženy. 

Čo sa týka detí, tak saunovanie je zvyčajne bezpečné od 6 rokov. 

Obozretnosť je namieste aj pri ťažkostiach s obličkami kvôli zvýšenému riziku dehydratácie. 

Pobyt v saune je nevhodný pre tých, ktorí trpia akútnymi infekciami alebo zápalmi.  

Vlastná sauna: áno, či nie? 

Je vaším snom mať saunu doma? Aktuálne nie je problém nainštalovať saunu do bytu, domu či záhrady. 

Vlastná sauna so sebou prináša viacero výhod. Zbavíte sa stresu, posilníte si zdravie, máte ju kedykoľvek k dispozícii, užijete si nikým a ničím nerušené súkromie a v neposlednom rade ušetríte. 

Áno, čítate správne, v konečnom dôsledku miniete menej. Cena sauny sa odvíja od jej kvality, značky, veľkosti a ďalších parametrov. Nech už si vyberiete ktorúkoľvek kvalitnú saunu a budete ju využívať niekoľkokrát týždenne, ušetríte za vstupné do wellness centra, cestovanie i zakúpené občerstvenie. 

Mať doma vlastnú saunu je príjemné, praktické a aj ekonomické. 

  Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

  Pridať komentár
   V ČOM SME DOBRÍ?