•  0911 947 947
 •  info@sauna.sk
 • Výdajné miesto pre osobný odber: Vajnorská 140, Bratislava
 • Výdajné miesto na osobný odber PO-PIA: 8:00 - 15:30
 •  DOPRAVA ZDARMA NAD 200€
Domáca sauna a príslušenstvo na predaj | Sauna.sk
 • 1
 • 2
 • 3
  

Ako správne servisovať saunu?

 • Pridané: 03.12.2021   |   379 čítaní / zobrazení

Keď sa rozhodnete pre kúpu sauny, je dôležité, aby ste ju udržiavali v čo možno najlepšom stave. Z tohto dôvodu je nevyhnutné naučiť sa, ako sa o ňu správne starať. Čo všetko treba podniknúť pre to, aby domáca sauna vydržala čo najdlhšie?

Čistota na prvom mieste

Pred vstupom do sauny je potrebné opláchnuť si nohy, aby sa do nej nedostali nečistoty. Sauna však predstavuje vlhké prostredie, ktoré prichádza do kontaktu s pokožkou a preto umytie dolných končatín určite nestačí. Pravidelné čistenie eliminuje nepôsobivý vzhľad a prípadný zápach, vzniknutý z nahromadenia odumretých kožných buniek, vlasov, či potu. Zamerajte sa aj na pravidelné vysávanie podlahy.

Úplne prvým zahriatím domácej sauny dochádza k odstráneniu zvyškov ochranných látok a mazacích kvapalín. Tento proces môže vytvoriť nepríjemný zápach - vzhľadom k tomu neodporúčame používať saunu počas prvého rozkurovania.

Voda to istí

Parné, drevené, fínske, elektrické sauny, infrasauny (fungujúce na princípe infračerveného žiarenia) a mnohé ďalšie druhy si vyžadujú špecifické servisové úkony. Ak saunu používate každý deň, vydrhnite kefou lavicu a operadlá približne dve minúty denne a potom ich opláchnite vodou. Namiesto obyčajnej vody sa na čistenie odporúča aj 10% roztok peroxidu vodíka, alebo octu. Predajné dezinfekčné prostriedky majú korozívny účinok, preto musíte dodržiavať bezpečnostné pokyny na obale od výrobcu.  

Dokonalosť spočíva detailoch

Jedlá sóda má tiež dobré ohlasy, avšak niektorí ľudia uvádzajú, že na dreve zanecháva tmavšie škvrny. Z tohto dôvodu buďte so sódou bikarbónou opatrní. Chcete, aby domáca sauna sviežo voňala? Prírodné zložky v podobe citróna, mäty, levandule, či esenciálnych olejov vytvoria v saune aromatický nádych.

Potenie spôsobuje škvrny

Potenie je výsledkom efektívnej práce sauny, ale môže vytvoriť neestetické škvrny, prípadne zmenu farby dreva. Aby ste minimalizovali telesný kontakt s lavicami a operadlami, používajte uteráky. Malé koberce na podlahe tiež znížia pravdepodobnosť vzniku škvŕn na podlahe. Po každom použití uteráky a koberce operte, aby ste sa vyhli vzniku plesní a baktérií.

Starostlivosť o drevo

Domáca sauna si z času na čas vyžaduje aj úpravu dverí a vetracích otvorov. Skontrolujte upevnenie skrutiek na dverách, prípadne ich vymeňte za dlhšie, kvalitnejšie. Drevo „pracuje“ celý život – vysychá, sťahuje sa alebo sa rozpína. Vplyvom tepla zo sauny bude možno potrebné brúsením odstrániť prebytočný materiál.

Upozorňujeme, že použitie ochranného prostriedku na drevo sa v domácej saune neodporúča. Obnovenie pôvodného vzhľadu povrchu sa dosiahne spomínaným brúsením. Dbajte na to, aby sa na saunové kachle nedostal prach z brúsneho kotúča – prekryte ich plachtou.

Ako správne servisovať vonkajšiu saunu?

Vonkajšia sauna potrebuje intenzívnu starostlivosť, aby mohla slúžiť dlhodobo a bez problémov. Takáto údržba zahŕňa súbor opatrení, zameraných na čistenie vonkajších, aj vnútorných povrchov a v rámci hygieny ide o následnú dezinfekciu sauny. Najjednoduchším spôsobom starostlivosti o vonkajšiu saunu je čistenie pomocou kefy a vody.

Pod pojmom „čistenie pomocou vody“ však nemáme na mysli využitie tlakového prístroja, ako je napríklad záhradná hadica. Prúd vody naruší drevený obklad, ktorého stavba sa môže roztrhnúť. Práve preto sa záhradná sauna (rovnako ako jej vnútro) nesmie polievať vodou z hadice.  Po skončení saunovania nezabudnite utrieť lavice a otvoriť dvere, aby ste vyvetrali prebytočnú vlhkosť. Vo vonkajšej saune existujú osobitné prostriedky na ošetrenie lavíc, stien a stropu.

  Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

  Pridať komentár
   V ČOM SME DOBRÍ?